Bojownikom niepodległości

Adolf Janik

(1892–1970)

Adolf JanikUrodził się 24 lutego 1892 r. w Dziedzicach. Syn Józefa, murarza, i Zofii z Szypułów.

Ukończył szkołę ludową w Dziedzicach, a następnie szkołę przemysłową w Bielsku.

Pracował jako robotnik na kolei.

Od 1908 r. należał do „Sokoła” w Dziedzicach, a od 1913 r. do jej Drużyny Polowej. Był instruktorem tej drużyny.

W czasie I wojny światowej 25 sierpnia 1914 r. w jej składzie (jako dowódca plut.) wyjechał do Cieszyna, a następnie z Legionem Śląskim 21 września dotarł do Mszany Dolnej. Tam przydzielono go do 2 komp. 3 pp LP. W jej składzie wziął udział w kampanii karpackiej. Ranny w październiku 1914 r. pod Pasieczną oraz 2 lutego 1915 r. pod Zieloną. Następnie w oddziale pionierów 4 pp LP. W jego składzie 15 lipca 1915 r. wyruszył na front. Walczył na Lubelszczyźnie i Wołyniu. W stopniu plut. służył w kancelarii Komendy Legionów, skąd 7 kwietnia 1916 r. przeniesiono go do 1 baterii 1 part LP. W jej składzie wziął udział w kampanii wołyńskiej.

Po kryzysie przysięgowym w Legionach od września 1917 r. w Polskim Korpusie Posiłkowym. Służył w 1 baterii part. W następstwie przejścia II Brygady przez front pod Rarańczą (15/16 lutego 1918) internowany przez Austriaków w Bustyahaza.

Zwolniony, został wcielony do armii austro-węgierskiej. Służył w 12 pp.

W listopadzie 1918 r. powrócił do Dziedzic i wziął udział w organizowaniu straży kolejowej. Brał udział w przygotowaniach do plebiscytu na Śląsku Cieszyńskim oraz na Górnym Śląsku.

W niepodległej Polsce pracował zawodowo na kolei jako robotnik, a potem podurzędnik w Oddziale Mechanicznym PKP w Dziedzicach.

Należał do Związku Legionistów Polskich – był pierwszym prezesem koła w Dziedzicach. Przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Wolności w Dziedzicach.

Sprawował funkcję komendanta Związku Strzeleckiego w Dziedzicach, należał też do innych organizacji społecznych.

Po II wojnie światowej przez wiele lat sprawował funkcję prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Dziedzicach.

Zmarł 14 maja 1970 r. w Dziedzicach i został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Parafialnym.

Odznaczony Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych i srebrnym Krzyżem Zasługi.

Źródła

Lista chorych, rannych, zabitych i zaginionych legionistów do kwietnia 1915 roku, Oświęcim 1915; „Monitor Polski” nr 111/1931; Pamiętnik legionisty. Czyn legionowy mieszkańców Czechowic-Dziedzic i sąsiednich miejscowości Śląska Cieszyńskiego, Czechowice-Dziedzice 1997; Spis zidentyfikowanych żołnierzy Legionów Polskich związanych ze Śląskiem Cieszyńskim, Legjonista Śląski. Jednodniówka wydana z okazji Obchodów 100-lecia Wymarszu Legionu Śląskiego, Cieszyn 2014.