Urodził się 9 czerwca 1879 r. w Pleszewie. Syn Ignacego, przemysłowca, i Marii z Kosprowiczów (Kasprowiczów). Brat Władysława (zob.).
Kształcił się w Wyższej Szkole Elektrotechnicznej w Cieplicach oraz w wyższym technikum w Ilmenau w Turyngii. Po trzech latach uzyskał dyplom inżyniera mechanika.
Pracował w kopalniach węgla brunatnego, na krótko powrócił do fabryki ojca w Pleszewie. W 1906 r. wybudował własny warsztat w Czempinie. Prowadził remonty maszyn i urządzeń przemysłowych.
Współzałożyciel i prezes Towarzystwa „Lutnia”, sekretarz Spółki Rolniczo-Handlowej „Rolnik”, wieloletni prezes Towarzystwa Przemysłowego. Założył fabrykę machin i lejarnię metali, w 1913 r. z Dezyderym Chłapowskim zakupił zestaw pługów parowych, którymi świadczył usługi dla ludności. Pod koniec I wojny światowej wspólnie z Sewerynem Samulskim, dyrektorem fabryki Hipolita Cegielskiego w Poznaniu i bratem Władysławem, zbudował pierwszą na „ziemiach pruskich” wytwórnię tlenu (firma „Sawja”). Był też właścicielem młyna.
Wieloletni członek Rady Miejskiej w Czempinie, należał do Sejmiku Powiatowego.
Przemysłowiec, działacz społeczny i samorządowy związany z Czempinem. Fundator ochronki, tablic pamiątkowych i sztandsarów.
W niepodległej Polsce mieszkał w Czempinie pow. Kościan.
Podczas II wojny światowej ukrywał się.
Po jej zakończeniu powrócił do Czempina. W lipcu 1945 r. urchomił młyn, a w sierpniu tlenownię. Wznowił wytwarzanie sprzętu spawalniczego i proszku do nawęglania. W 1951 r. warsztat, młyn i tlenownia zostały znacjonalizowane. Przyznano mu rentę.
Zmarł 13 marca 1965 r. i został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Czempinie.
Odznaczony złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Niepodległości.
Antoni Jezierski, www.opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP8ZTD [dostęp 2 VI 2021]; „Monitor Polski” nr 140/1938.