Bojownikom niepodległości

Czesław Jędrzejewicz

(1849–1937)

Urodził się 10 lutego 1849 r. w Płocku. Syn Anastazego, żołnierza 1831 r., i Korneli z Marchwińskich. Teść Jadwigi Puławskiej (zob.), Reginy Ćwielich (zob.), Marii Stattler (zob.) i Cezarii Baudouin de Courtenday Vesmer Ehrenkreutzową (zob.).

Ukończył gimnazjum w Radomiu, a następnie Wydział Matematyczno-Fizyczny Szkoły Głównej (potem: Cesarski Uniwersytet Warszawski) w Warszawie.

Po ukończeniu nauki początkowo pracował jako telegrafista na jednej ze stacji Kolei Nadwiślańskiej. Następnie jako chemik-technolog pracował w cukrowniach w Satanowie, potem w Uładówce i Spiczyńcach, gdzie objął stanowisko wicedyrektora. W 1899 r. przeniósł się do cukrowni w Skomoroszkach, a póżniej w Cybulowie. W 1903 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował w laboratorium chemicznym.

W czasie I wojny światowej należał do Związku Patriotów, wchodzącego w skład Centralnego Komitetu Narodowego (był członkiem jego zarządu).

Zmarł 15 września 1937 r. w Warszawie i został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Parafialnym na Powązkach kwat. 86.

Odznaczony Medalem Niepodległości.

Żonaty z Eleonorą Buchner, miał synów Janusza (zob.) i Wacława (zob.) oraz córkę Marię (zob.).

Źródła

J. Jędrzejewicz, W służbie idei. Fragmenty pamiętników i pism, Londyn 1972; „Monitor Polski” nr 260/1931; Ś.p. Czesłaaw Jędrzejewicz, „Gazeta Lwowaka” nr 211/1937..