Urodził się 19 listopada 1867 r. w Kobylinie w Wielkopolsce. Syn Józefa, rzemieślnika, i Teofili z Wicherkiewiczów.
Od 1907 r. mieszkał w Gliwicach, gdzie był dyrektorem polskiego Banku Ludowego. Członek założyciel i prezes Towarzystwa Oświaty „Gwiazda” i Towarzystwa Śpiewu „Harmonia”, Związku Pszczelarzy, członek Towarzystwa Młodzieży Kupieckiej i sekretariatu Towarzystwa Czytelni Ludowych na Górnym Śląsku.
Podczas I wojny światowej w 1914 r. osadzony na krótki okres czasu w twierdzy w Nysie. Prezes Polskiego Komitetu Wyborczego na pow. gliwicki. W grudniu 1918 r. został delegatem pow. toszecko–gliwickiego na Sejm Dzielnicowy w Poznaniu. W tym też miesiącu objął funkcję przewodniczącego Powiatowej Rady Ludowej. Był delegatem na Polski Sejm Dzielnicowy do Poznania. W 1919 r. otrzymał stanowisko skarbnika Polskiego Komitetu Wyborczego Prowincjonalnego dla Śląska. W lutym wytoczono mu proces o zdradę stanu za zbieranie podatku narodowego. W 1920 r. został polskim komisarzem plebiscytowym na Gliwice i powiat gliwicko–toszecki.
Po podziale Śląska zamieszkał w Polsce. Od 13 listopada 1922 r. pracował w administracji komunalnej. Został wówczas komisarzycznym, a od 1926 r. z wyboru, burmistrzem Lublińca. Funkcję tę sprawował do 1934 r.
Należał do Związku Powstańców Śląskich.
Podczas II wojny światowej był trzykrotnie aresztowany przez Niemców.
Zmarł w 1952 r. w Tychach.
Odznaczony Krzyżem Niepodległości i orderem Polonia Restituta 5 kl.
Żonaty ze Stefanią Maciejewską, miał z nią czworo dzieci między innymi córkę Wandę zamężną Rutkowską.
Jest patronem ulicy w Gliwicach.
T.M. Dudziński, Gruss aus Gleiwitz. Spis osób i ulic. Bibliografia, Gliwice 2011; „Monitor Polski” nr 132/1931; E. W[yglenda], w: Encyklopedia powstań śląskich, Opole 1982.