Franciszek Marian Buczma–Kozłowski

(1899-1984)

Urodził się 2 marca 1899 r. w Chorostkowie pow. Stanisławów’. Syn Piotra i Marii z Kozłowskich.
W czasie I wojny światowej od 16 sierpnia 1914 r. w Legionach Polskich ps. „Marian Kozłowski”.
W następswie kryzysu przysięgowego od września 1917 r. w Polskim Korpusie Posiłkowym. Po przejściu II Brygady przez front pod Rarańczą (15/16 lutego 1918) wcielony do armii austro-węgierskiej i wysłany na front włoski.
Od grudnia 1918 do maja 1919 r. internowany przez Ukraińców. Następnie w WP. Służył w 10 pp. Brał udział w walkach z bolszewikami.
W niepodległej Polsce podoficer zawodowy. W 1931 r. posiadał stopień st. sierż. Służył w 10 pp. Następnie awansowałna chor. Od sierpnia 1939 r. był p.o. oficera płatnika pułku.
Podczas II wojny światowej w szeregach pułku uczestniczył w kampanii wrześniowej. Po jej zakończenu brał udział w działalności konspiracyjnej w Łowiczu. Awansowany na ppor. piech. Aresztowany przez Niemców, był więziony w Warszawie na Pawiaku, a następnie w obozach koncentracyjnych w Mauthausen, Buchenwaldzie i Gross Rosnen.
Zmarł 4 czerwca 1984 r. i został pochowany na Starym Cmentarzu Parafialnym w Łodzi kwat. 12 A.
Odznaczony Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych i brązowym Krzyżem Zasługi.
Żonaty z Janiną Lipkowską.

Informacja o przyznaniu odznaczenia
Monitor Polski nr 179/1931