Urodził się 22 stycznia 1901 r. w Jasieniu koło Brzeska. Syn Jana i Katarzyny z Bielów.
Uczył się w gimnazjum w Brzesku.
W czasie I wojny światowej w POW.
Od 1918 r. w Wojsku Polskim. Służył w 16 pp. Ukończył szkołę podoficerską. Brał udział w walkach z bolszewikami. Po zakończeniu działań wojennych w stopniu kpr. w rezerwie. Z dniem 1 lipca 1925 r. mianowany ppor. rez. piech.
Po uzyskaniu matury w 1921 r. podjął studia historyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, uzyskując w maju 1928 r. doktorat.
Od września 1925 r. pracował jako nauczyciel historii w Państwowym Gimnazjum Klasycznym w Królewskiej Hucie (Chorzowie). W grudniu 1929 r. mianowany nauczycielem stałym, a w listopadzie 1932 r. prof. gimnazjum.W 1933 r. uzyskał uprawnienia do nauczania (prócz historii) geografii i geologii. Wykładowca historii i geografii na kursach maturalnych Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych w Królewskiej Hucie. Prelegent Uniwersytetu Powszechnego i Towarzystwa Czytelni Ludowych. W czerwcu 1938 r. został zastępcą dyrektora Gimnazjum Polskiego w Orłowej na Śląsku Cieszyńskim. Po zajęciu części Śląska Cieszyńskiego (Zaolzia) przez Polaków od listopada dyrektor Gimnazjum im. Adama Asnyka w Boguminie.
Od maja 1934 r. przewodniczący Zrzeszenia Szkolnych Kół Krajoznawczych Śląskich w Katowicach. Redaktor wydawanego do czerwca 1938 r. przez to zrzeszenie „Młodego Krajoznawcy Śląskiego”, współpracownik „Zarania Śląskiego” i rozgłośni katowickiej Polskiego Radia, w której prowadził pogadanki o historii i kulturze Górnego Śląska.
Należał do Związku Oficerów Rezerwy.
W 1939 r. zmobilizowany do Wojska Polskiego, po 17 września dostał się do niewoli sowieckiej. Przebywał w obozie w Kozielsku.
Wywieziony na podstawie listy nr 029/3 z 14 kwietnia 1940 r., wkrótce potem został zamordowany w lesie katyńskim.
Odznaczony Medalem Niepodległości, pośmiertnie (2007) awansował na por.
Żonaty z Małgorzatą Nowara, miał z nią córkę Danutę.
Jego pamięci poświecono tablicę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
Katyń. Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego, Warszawa 2000; „Monitor Polski” nr 64/1937; Rocznik oficerski rezerw 1934; Z. Stós, Józef Władysław Jakubowski cz. I, www.brzesko.ws/_brzesko/documents/Historia/IIW/ocalic_od_zapomnienia/zs_jw_jakubowski.htm [dostęp 21 III 2021].