Józef Bilczewski

(1895–1971)

Urodził się 18 października 1895 r. w Hecznarowicach pow. Biała. Syn Jana i Rozalii z Formasów.

Ukończył szkołę powszechną w Kętach oraz  II Gimnazjum św. Jacka w Krakowie (1914).

W tym okresie należał do skautingu.

W czasie I wojny światowej od 11 września 1914 r. w Legionach Polskich. Początkowo w 6 komp. 2 pp LP, następnie był sanitariuszem w 13 komp. tego pułku. Podczas kampanii karpackiej na początku 1915 r. ciężko zachorował. Po rekonwalescencji 13 maja 1915 r. przydzielony do 1 baterii 1 part LP. W jej składzie uczestniczył w walkach na Wołyniu. Po wycofaniu się z rejonu Kościuchnówki do Czeremoszna w lipcu 1916 r. ponownie zachorował i leczył się w szpitalu. Następnie prowadził werbunek w Kole. Na początku kwietnia 1917 r. pełnił służbę w Komisariacie Werbunkowym we Włocławku. Po likwidacji werbunku przydzielony do oddziału telefonicznego 3 pp LP. Awansował na kpr.

Po kryzysie przysięgowym z lipca 1917 r. pozostał w pułku w ramach Polskiego Korpusu Posiłkowego. 25 listopada urlopowany, do szeregów już nie powrócił.

Pod przybranym nazwiskiem podjął pracę w szpitalu epidemicznym PCK w Białej, a potem w Dąbrowie Górniczej, gdzie zachorował na tyfus.

Po 1918 r. studiował na Wydz. Rolniczo-Leśnym Politechniki Lwowskiej. Brał też udział w pracach plebiscytowych na Śląsku Cieszyńskim.

Latem 1920 r., wobec bolszewickiego zagrożenia, wstąpił do WP. W okresie od 7 sierpnia do 3 listopada służył w komp. zapasowej V baonu telegraficznego. Następnie w rezerwie. Z dniem 1 lipca 1925 r. mianowany ppor. rez. łączn.

Kontynuował studia na politechnice i po ich ukończeniu uzyskał dyplom inżyniera leśnika.

Pracował w Zarządzie Lasów we Lwowie. Potem zamieszkał w Kętach, gdzie w latach 1926-1939 wspólnie z bratem Edwardem założył i prowadził wytwórnię artykułów technicznych i przyborów fotograficznych „Bracia Bilczewscy”.

Podczas II wojny światowej wysiedlony przez Niemców z Kęt, był zatrudniony jako pracownik leśny.

Po 1945 r. wspólnie z bratem reaktywował firmę „Bracia Bilczewscy”, którą 8 lutego 1950 r. upaństwowiono.

Zmarł 24 września 1971 r. w Kętach. Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Kętach sektor VI.

Odznaczony Krzyżem Niepodległości.

J. Cisek, E. Kozłowska, Ł. Wieczorek, Słownik Legionistów Polskich 1914-1918 t. 1, Kraków, Warszawa, Zalesie Górne 2017; M. Cisek, W kącie czy na froncie? Kęty wokół legendy legionowej, Kęty 2013; „Monitor Polski” nr 177/1938; Rocznik oficerski rezerw 1934.