Urodziła się 17 kwietnia 1865 r. w Loosdrofie w Austrii. Córka Antoniego Augusta, arystokraty, i Józefiny z d. Salis-Zizers.
Mając 18 lat przeniosła się z rodziną do Lipnicy Dolnej pow. Bochnia. W 1886 r. wstąpiła do klasztoru SS. Urszulanek w Krakowie, przyjmując imię zakonne Urszula. W 1907 r. wyjechała do Petersburga, gdzie objęła kierownictwo internatu przy polskim gimnazjum. W 1910 r. powstał dom dla wspólnoty oraz gimnazjum z internatem dla dziewcząt.
W czasie I wojny światowej w 1914 r. wydalona z terenu Rosji wyjechała do Sztokholmu w Szwecji, a potem do Danii. Tam kontynuowała pracę pedagogiczną – założyła szkołę dla dziewcząt, ochronkę dla sierot, współpracowała z Komitetem Pomocy Ofiarom Wojny, starając się uwrażliwić Skandynawów na sprawę niepodległości Polski.
W 1920 r. z gronem urszulanek powróciła do kraju i osiedliła się w Pniewach koło Poznania. W tym też roku papież Benedykt XV zezwolił im na przekształcenie się w Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, co ostatecznie zostało zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w 1930 r. Nowy zakon miał żyć duchowością urszulańską oraz tradycją pracy wychowawczej jako uprzywilejowanego narzędzia ewangelizacyjnego. Zgromadzenie działało na terenie Polski, Włoch i Francji.
1 stycznia 1925 r. założyła w Pniewach pierwsze w Polsce koło Krucjaty Eucharystycznej (obecnie Eucharystycznego Ruchu Młodych).
Powszechnie ceniona i szanowana za poświęcenie dla innych (zwłaszcza dzieci) oraz pogodę ducha, którą sama uznawała za świadectwo więzi z Chrystusem.
Zmarła 29 maja 1939 r. w Rzymie i została pochowana w kaplicy sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej w Pniewach.
Odznaczona Krzyżem Niepodległości, orderem Polonia Restituta 4 kl. i złotym Krzyżem Zasługi.
Beatyfikowana 20 czerwca 1983 r., zaś 18 maja 2000 r. kanonizowana.
Jest patronką Sieradza i Pniew oraz średniej szkoły z polskim językiem wykładowym w Czarnym Borze na Litwie, parafie pod jej wezwaniem znajdują się w Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Lublinie, Malborku, Złotej
Kalendarium życia, www.urszulanki.pl/zalozycielka/zycie/kalendarium-zycia [dostęp 4 IX 2021]; „Monitor Polski” nr 300/1930; Św. Urszula Ledóchowska – życiorys, www.sanktuarium-pniewy.pl/sw-urszula-ledochowska/ [dostęp 4 IX 2021].