Karol Jadwiszczok

(1908–1942)

Karol JadwiszczokUrodził się 24 lipca 1908 r. w Ligotce Kameralnej na Śląsku Cieszyńskim. Syn Jakuba, rzeźnika, i Marii.

Mieszkał w rodzinnej miejscowości. Miał niepełne średnie wykształcenie. Pracował jako rzeźnik.

Był przewodniczącym terenowego koła Ewangelickiego Związku Młodzieży i prezesem Chóru Macierzy Szkolnej w Ligotce Kameralnej.

Należał do 1 Drużyny Harcerskiej w Cieszynie i Ligotce Kameralnej.

Działacz na rzecz przyłączenia części Śląska Cieszyńskiego (Zaolzia) do Polski (1938 r.).

Podczas II wojny światowej robotnik przy regulacji rzeki w Ligotce Kameralnej oraz rzeźnik w Cieszynie.

Należał do organizacji niepodległościowej działającej na terenie Śląska Cieszyńskiego. Aresztowany przez Niemców w 1941 r. w Cieszynie, był więziony w Cieszynie i Mysłowicach.

Zamordowany 20 marca 1942 r. w zbiorowej egzekucji w Cieszynie.

Odznaczony Medalem Niepodległości.

Jest wymieniony na pomniku ofiar I i II wojny światowej we wsi Komorni Lhotka w Czechach.

PSB; Jadwiszczok Karol, www.muzeumcieszyn.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=192&Item… [dostęp 12 III 2021]; J. Klistała, Martyrologium mieszkańców Zaolzia w latach 1939–1945. Słownik biograficzny t. I, Bielsko-Biała 2011; „Monitor Polski” nr 73/1939.