Bojownikom niepodległości

Lech Ziemski

(1887–1969)

Urodził się 3 lutego 1887 r. w Kościanie. Syn Romana i Zofii z Masłowskich. W roku 1907 ukończył gimnazjum klasyczne w Bydgoszczy.

Studiował w Seminarium Duchownym w Poznaniu i Gnieźnie. Równolegle zaliczył cztery semestry Studium Sztuk Pięknych niemieckiej Akademii Królewskiej w Poznaniu. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 stycznia 1911 roku w Gnieźnie z rąk biskupa Edwarda Likowskiego (1936–1915) późniejszego arcybiskupa prymasa Polski. Posługę duszpasterską podjął jako wikariusz w parafii św. Marcina w Jarocinie (15 lutego 1911 – 28 lutego 1913), następnie Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu (do 28 lutego 1915), parafii św. Magdaleny w Czarnkowie (do 31 marca 1916), oraz w parafii św. Stanisława Biskupa w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie objął patronatem miejscowe Towarzystwo Młodzieży Katolickiej.

Od 2 listopada 1913 r. należał do Wielkopolskiej Organizacji Skautowej. 14 maja 1916 r. założył 1 Drużynę Skautową im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowie Wielkopolskim, którą wyposażył i umundurował na własny kosztZ jego inicjatywy  ze społecznych składek ufundowano sztandar drużyny, na którym na amarantowym tle wyhaftowany został orzeł biały. Od jesieni 1917 r. należał do Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego w Poznaniu. Swoją drużynę na przygotowywał do działań powstańczych. Aresztowany przez władze niemieckie i postawiony  przed Sądem Wojennym w Poznaniu pod zarzutem zdrady stanu. Skazano go na 3 miesiące więzienia, ale wyroku nie wykonano, gdyż w Niemczech wybuchła rewolucja.

10 listopada 1918 r., ze swoich skautów powołał Towarzystwo Młodzieży „Pogotowie”, którego członkowie pełnili służbę w charakterze gońców przy Powiatowej Radzie Ludowej w Ostrowie Wlkp. Podczas powstania wielkopolskiego zorganizował skautową kompanię łączności, działającą w składzie odcinka południowego powstania. W latach 1918–1920 był członkiem Naczelnej Rady Harcerskiej.

Wobec zagrożenia bolszewickiego w roku 1920 zgłosił się ochotniczo do Wojska Polskiego. Sprawował funkcję kapelana wśród oddziałów walczących z Rosją bolszewicką na froncie litewsko-białoruskim.

Od 15 grudnia 1920 r. jako podharcmistrz był komendantem hufca w Chorągwi Wielkopolskiej ZHP. W roku 1929 uzyskał stopień harcmistrza.

W latach 1919–1948, z przerwą wojenną, pracował jako prefekt w Państwowym Gimnazjum Męskim w Ostrowie oraz jako prokurator tamtejszego konwiktu arcybiskupiego.

Podczas II wojny światowej brał udział w działalności konspiracyjnej w szeregach Szarych Szeregów i AK ps. „Siwy Sokół”. Był kapelanem baonu szturmowego 106 DP AK., operującym w okolicach Miechowa. Po przejściu frontu powrócił do Ostrowia Wlkp. W lutym 1945 r. rozpoczął reaktywację drużyn harcerskich w ostrowskim gimnazjum. Od września 1945 do listopada 1947 r. komendant Hufca Ostrów.

Od maja 1945 r. był współpracownikiem komendy obwodu Ostrów Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta”, walczącej z władzami komunistycznymi. Uzyskał stopień podpułkownika. Kontynuował pracę jako katecheta w Państwowym Gimnazjum i Liceum Męskim w Ostrowie Wlkp. W roku 1948 został odwołany przez władze komunistyczne z tej funkcji. W latach 1948–1958 był proboszczem parafii pw. św. Jadwigi w Łodzi koło Stęszewa. Odremontował kościół, a plebania stała się harcerską „przystanią”.

A probostwo? Dom ten staje się przystanią Ostrowskich harcerzy, którzy w okresie niszczenia przez komunistów harcerskiego dorobku tu znaleźli swą przystań. Tu można było korzystać z przebogatej biblioteki harcerskiej i krajoznawczej, tu organizowaliśmy ćwiczenia harcerskie i siadaliśmy przy ognisku słuchając gawędy «Siwego Sokoła», tu wprowadzaliśmy w tajne ale czynne szeregi harcerskie nowych członków, którzy na ręce „Siwego Sokoła” i przechowywany sztandar piątki Tomasza Zana składali przyrzeczenie [J. Derda, D. Więcek].

Następnie przebywał jako rezydent w parafii pw. św. Mikołaja w Lesznie.

Zmarł 17 lipca 1969 r. w Poznaniu, został pochowany w kwaterze powstańców wielkopolskich na Cmentarzu Parafialnym w Ostrowie Wlkp.

Jest patronem alei w Ostrowie Wielkopolskim (jako „Siwy Sokół”), kopiec „Siwego Sokoła” znajduje się na Stanicy Harcerskiej „Zielona Polana”.

Odznaczony Krzyżem Niepodległości i złotym Krzyżem Zasługi, w PRL otrzymał order Odrodzenia Polski 5 kl. i złoty Krzyż Zasługi.

Informacja o przyznaniu odznaczenia
Monitor Polski 1932, nr 259
Źródła

„Monitor Polski” 1932, nr 259; J. Derda, D. Więcek, Harcerskie miejsca pamięci na Ziemi Wielkopolskiej. Informator, www.historia.zhp.wlkp.pl/materialy/miejsca_pamieci.htm [dostęp 11 VII 2023]; Lech Franciszek Ksawery Stanisław Ziemski, www.listawykletych.pl/katalog/ziemski-lech/ [dostęp 11 VII 2023]; Lech Ziemski, w: Wielkopolscy księża od XVIII do XX wieku, www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main.php?akcja=opis&id=5318 [dostęp 11 VII 2023]; Spis nauczycieli szkół wyższych, średnich, zawodowych, seminariów nauczycielskich, oraz wykaz zakładów naukowych i władz szkolnych, Lwów-Warszawa 1924.