Leon Urbanek

(1898-1970)
Urodził się 20 marca 1898 r. w Kruszwicy. Syn Jana i Heleny z Chojnickich.

Ukończył siedem klas szkoły powszechnej.

Uczestnik powstania wielkopolskiego. Brał udział w walkach o Kruszwicę (2-3 stycznia 1919), Inowrocław, Złotniki Kujawskie, Łabiszyn i Szubin (do 16 lutego). Służył jako szef komp. w baonie nadgoplańskim. Następnie w Wojsku Polskim.

Służył w 5 pstrz wlkp i 56 pp. 20 kwietnia 1920 r. w stopniu sierż. przeniesiony do rezerwy.

W niepodległej Polsce służył w Straży Celnej,. W 1926 r. w stopniu st. strażnika był kierownikiem placówki „Ciecholewy” (inspektorat w Chojnicach). W kwietniu 1927 r. skierowany na kurs dla kierowników placówek do Centralnej Szkoły Straży Celnej. Od 1928 r. w Straży Granicznej. W 1933 r. posiadał stopień przodownika. Mieszkał w Wysinie pow. Kościerzyna.

Po II wojnie światowej mieszkał w Kruszwicy. Pracował jako inspektor podatków i opłat w wydziale finansowym Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Inowrocławiu.

Należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (koło w Kruszwicy).

Zmarł 26 grudnia 1970 r.

Odznaczony Medalem Niepodległości i brązowym Krzyżem Zasługi.

Żonaty z Agnieszką Marią Szypryt.

Kronika

, „Dziennik Pomorski” 1927, nr 88; „Monitor Polski” 1933, nr 63; Powstanie Wielkopolskie – Batalion Nadgoplański i jego dowódca kapitan Kazimierz Dratwiński były patron jednej z ulic Kruszwicyhttps://kruszwica.net/powstanie-wielkopolskie-batalion-nadgoplanski-i-jego-dowodca-kapitan-kazimierz-dratwinski-byly-patron-ulicy-kruszwicy/ [dostęp 13 I 2024]; Na straży granic Rzeczypospolitej. Wydawnictwo pamiątkowe z okazji X-lecia Straży Granicznej 1928-1938, Warszawa 1938.