Bojownikom niepodległości

Ludwik Górski

(1876-1942)

Urodził się 5 sierpnia 1876 r. w Ars-sur-Moselle koło Metzu we Francji. Syn Bernarda, urzędnika, i Rozalii z Kalkstein-Ostrowskich.

Dzieciństwo spędził w Ars, gdzie rozpoczął początkową edukację. Rodzice często zmieniali miejsce pobytu, ostatecznie zamieszkali w Toruniu.

Kształcił się w szkołach w Pogorzelicy, Trzciance, Lesznie i Skalmierzycach, a potem w gimnazjum w Bydgoszczy. Muhlbergu, Pelplinie, Gdańsku i Chojnicach, gdzie w 1897 r. uzyskał maturę. W latach 1897-1900 studiował teologię w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i Gnieźnie. 25 listopada 1900 r. został wyświęcony na kapłana.

Od grudnia 1900 do grudnia 1902 r. pracował jako wikariusz w Kcyni, następnie w Chodzieży, a od czerwca 1903 r. Zbąszyniu. 18 marca 1907 r. został administratorem parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Gościeszynie. Był tam patronem Katolickiego Tow. Robotników Polskich. Wieloletni prezes rady nadzorczej i członek zarządu Banku Spółdzielczego „Ul”, założonego w 1909 r. w Gościeszynie. Działał w Tow. Kolonii Wakacyjnych „Stella”, a od około 1909 r. był prezesem Tow. Czytelni Ludowych na powiat babimojski. 1 kwietnia 1912 r. został administratorem (potem proboszczem) parafii pw. św. Marii Magdaleny w Wielichowie. Uzyskał godność szambelana Jego Świątobliwości.

Działał w Tow. Włościańskim w Wielichowie. Podczas powstania wielkopolskiego zainicjował akcję spolszczenia urzędów i instytucji na terenie Wielichowa i okolicy. Członek tamtejszej Rady Ludowej.

W niepodległej Polsce był m.in. członkiem Wydz. Powiatowego w Śmiglu, w 1930 r. krótko zastępował tamtejszego starostę. Działał w ruchu spółdzielczym m.in. w Banku Ludowym i w Mleczarni Spółdzielczej w Wielichowie (prezes rady nadzorczej).

 

Informacja o przyznaniu odznaczenia
Monitor Polski nr 93/1937
Źródła

Podczas II wojny światowej 6 października 1941 r. aresztowany przez Niemców. Więziony w Poznaniu w obozie w Forcie VII, skąd 30 października przewieziono go do obozu koncentracyjnego w Dachau (nr więźnia 28 238).

Zginął 6 marca 1942 r. w obozie. Jest pochowany na cmentarzu Am Perlacher Forst w Monachium.

Odznaczony Krzyżem Niepodległości.

Tablica poświęcona jego pamięci znajduje się w kościele w Wielichowie, jest wymieniony na pomniku „Bohaterom i Męczennikom” w Wielichowie, na tablicy w kaplicy męczenników w katedrze pw. św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu, jego tabliczka znajduje się na pomniku Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu.