Bojownikom niepodległości

Michał Firlit

(1894–1938)

Urodził się 28 września 1894 r. w Bugaju pow. Gorlice. Syn Marcina, rolnika, i Anieli z Wałęgów.

Po ukończeniu szkoły powszechnej w rodzinnej miejscowości uczył się w Zakopanem w zawodzie kuśnierza. Jednocześnie należał do tamtejszej drużyny strzeleckiej.

W czasie I wojny światowej wstąpił do Legionu Wschodniego. Po jego rozwiązaniu w drugiej połowie września 1914 r. przydzielony do 1 komp. 3 pp LP. Brał udział w kampanii karpackiej. Ranny w nogę pod Zieloną. Służył w 2 szw. 2 puł LP. Wiosną 1915 r. przydzielony do oddziału konnego sztabu II Brygady. Od 10 kwietnia wykazany w 2 szw. 2 puł LP. W składzie IV plutonu 13 czerwca wziął udział w szarży pod Rokitną, gdzie został ranny w udo. Leczył się w Czerniowcach i szpitalu węgierskim. Po zakończeniu kuracji powrócił do szw. Chory, od lipca 1916 r. leczył się w Kowlu, Lublinie i Radomiu.

Po kryzysie przysięgowym służył w 3 szw. 2 puł. W następstwie przejścia II Brygady przez front pod Rarańczą (15/16 lutego 1918) i rozwiązaniu pułku (19 lutego) internowany przez Austriaków w Huszt.

Uwolniony, został wcielony do armii austro-węgierskiej. W składzie 4 pdrag walczył na froncie włoskim i albańskim, gdzie zachorował ma malarię.

Po powrocie do Polski wstąpił do WP. W szeregach 2 pszwol brał udział w walkach na froncie czeskim, a potem uczestniczył w wojnie z bolszewikami. 6 czerwca 1920 r. podczas patrolu wzięty został do niewoli, skąd zbiegł. Po przekroczeniu linii frontu przekazał informacje o rozlokowaniu sił nieprzyjaciela, dzięki czemu w wyniku ostrzału artylerii i działań zaczepnych zniszczony został pociąg pancerny i wzięto do niewoli ponad 300 jeńców. Ranny 13 sierpnia pod Hołojowem. Po wyleczeniu się z ran powrócił do pułku. W październiku 1922 r. przeniesiony do rezerwy.

Początkowo mieszkał u brata w Krakowie, następnie powrócił do rodzinnej miejscowości. Podupadł na zdrowiu i ciężko chorował, pomimo starań nie otrzymał renty inwalidzkiej.

Zmarł 7 sierpnia 1938 r. i został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Rożnowicach.

Odznaczony orderem Virtuti Militari 5 kl. i Krzyżem Niepodległości.

Rodziny nie założył.

Źródła

Gorlicki informator biograficzny, Gorlice 2009; Lista strat Legionu Polskiego. Od 1 maja do 1 lipca 1915, Piotrków 1915; „Monitor Polski” nr 217/1932.