Naftali Bergner

(1886–po 1939)

Urodził się 12 grudnia 1886 r. w Stanisławowie. Syn Zachariasza i Cecylii z Krengelów.

Ukończył gimnazjum w Stanisławowie, po czym podjął studia medyczne na uniwersytecie w Wiedniu.

W czasie I wojny światowej w sierpniu 1914 r. wstąpił do Legionów Polskich. Był asystentem lekarza w komp. wiedeńskiej. Z nią dotarł do 1 pp LP. Przydzielony do 3 komp. III baonu, potem został przeniesiony do 2 komp. VI baonu. Chory, jesienią tego roku leczył się w szpitalu. 14 lutego 1915 r. przydzielony do 1 part LP, był w nim lekarzem.

W czasie kryzysu przysięgowego zatrzymany przez patrol austriacki w drodze do Kałusza, zbiegł. Następnie (do końca wojny) ukrywał się w Wiedniu. Mieszkał tam przez okres kilku lat.

Po powrocie do Polski pracował jako urzędnik bankowy. W latach 30. zajmował stanowisko kierownika banku spółdzielczego w Borysławiu.

Członek Zw. Legionistów Polskich.

Zmarł po 1939 r.

Odznaczony Krzyżem Niepodległości.

J. Cisek, E. Kozłowska, Ł. Wieczorek, Słownik Legionistów Polskich 1914-1918 t. 1, Kraków, Warszawa, Zalesie Górne 2017; M. Gałęzowski, Na wzór Berka Joselewicza. Żołnierze i oficerowie pochodzenia żydowskiego w Legionach Polskich, Warszawa 2010; Lista chorych, rannych, zabitych i zaginionych legionistów do kwietnia 1915 roku, Oświęcim 1915; „Monitor Polski” nr 64/1937; Żydzi bojownicy o niepodległość Polski, Lwów 1939.