Bojownikom niepodległości

Stanisław Opielowski

(1895–1962)

Urodził się 15 stycznia 1895 r. w Krzyszkowicach koło Bochni. Syn Józefa i Rozalii z Jaglarzów.

Podczas I wojny światowej w Legionach Polskich. Służył w 2 pp LP.

Ukończył seminarium nauczycielskie w Krakowie oraz Instytut Nauczycielski w Warszawie.

Pracował zawodowo jako nauczyciel we Wrocławiu (?), a po ukończeniu instytutu był kierownikiem w Lublinie. Następnie był inspektorem szkolnym w Białej (obecnie część Bielska–Białej). Stanowisko to zajmował do września 1939 r.

Działacz Związku Strzeleckiego. Sprawował funkcję prezesa oddziału powiatowego w Białej.

Podczas II wojny światowej pracował jako nauczyciel w Zadzielu koło Żywca. Aresztowany 24 kwietnia 1940 r. przez Niemców, był więziony przez gestapo w fabryce Kohna w Czeskim Cieszynie. 28 kwietnia wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau (nr więźnia 6490). 5 czerwca przeniesiony do obozu koncentracyjnego w Mauthausen–Gusen (nr więźnia 4283). Dzięki staraniom żony zwolniony z obozu, powrócił do domu. Po roku wysiedlony na teren Generalnej Guberni, brał udział w działalności konspiracyjnej.

Po wyzwoleniu powrócił do Bielska, obejmując stanowisko inspektora szkolnego. Od 1947 r. aż do przejścia na emeryturę uczył w Liceum Pedagogicznym w Bielsku–Białej.

Zmarł 25 czerwca 1962 r. Pochowany na Cmentarzu Parafialnym „Salvator” w Krakowie.

Odznaczony Krzyżem Niepodległości i srebrnym (?) Krzyżem Zasługi.

Źródła

J. Klistała, Martyrologium mieszkańców Żywca, Czernichowa, Gilowic, Jeleśni, Koszarawy, Lipowej, Łękawicy, Łodygowic, Milówki, Radziechowych, Rajczy, Stryszawy, Suchej, Węgierskiej Górki i innych – w latach 1939–1945. Słownik biograficzny, Bielsko–Biała 2009; „Monitor Polski” 1937, nr 64.