Stefan Brzostowski

(1885-1941)

Urodził się 29 stycznia 1885 r. w Bajkach Starych. Syn Kazimierza i Franciszki z Cybulków.
Kształcił się w szkole powszechnej.
Mając kilkanaście lat podjął pracę w fabrycemetalowej Wieczorka w Białymstoku.
W czasie I wojny światowej od wiosny 1917 r. w POW ps. „Chmielnicki”. Był sekcyjnym w obwodzie wysokomazowieckim. 7 października 1917 r. założył POW w Choroszczy. Od 1918 r. kierował komendą lokalną w Trzciannem. W połowie stycznia 1919 r. chory na tyfus, został aresztowany przez Niemców i wywieziony do Krypna, gdzie miał został rozstrzelany. Pomimo choroby zdołał zbiec i przedostać się do zajętego przez oddziały WP Tykocina.
W niepodległej Polsce mieszkał w Krypnie Kościelnym. Pracował na roli, był też kowalem.
Członek Zw. Peowiaków, Zw. Strzeleckiego, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz prezesem Koła Łowieckiego. Korespondent „Echa Białostockiego”. Zorganizował Spółdzielnię Rolniczo-Handlową w Knyszynie. Członek zarządu Kasy Stefczyka w Knyszynie.
Podczas II wojny światowej brał udział w działalności konspiracyjnej. Od marca 1940 r. należał do ZWZ. 16 lipca aresztowany przez funkcjonariuszy NKWD, był więziony w Knyszynie, po czym 21 sierpnia wywieziony w głąb ZSSR.
Tam zginął 6 czerwca 1941 r.
Odznaczony Krzyżem Niepodległości.
Opublikował: Wspomnienia z terenu gmin: Krypno i Trzcianne, „Peowiak” nr 7/1931.
Żonaty (od 27 X 1918) z Bronisławą Sienkiewicz, miał z nią córki Łucję, Wandę zamężną Dzięcioł i Jadwigę oraz syna Ryszarda.

Informacja o przyznaniu odznaczenia
Monitor Polski nr 292/1933

„Monitor Polski” nr 292/1933; W. Sienkiewicz, Stefan Brzostowski, „Nowy Goniec Knyszyński” nr 6/2003.