Urodził się 19 grudnia 1880 r. w Płocku. Syn Mirosława i Anny z Konwickich.
Ukończył gimnazjum w Płocku, w którym dyrygował założonym przez siebie chórem szkolnym (potem: Płocka Drużyna Śpiewacza). Następnie studiował w Warszawskim Instytucie Muzycznym, gdzie także założył chór. W tym czasie założył Polski Zw. Młodzieży Muzycznej i objął funkcję jego prezesa. Równolegle śpiewał w chórze Filharmonii. W 1909 r. ukończył studia. Uczestnik walk o szkołę polską w zaborze rosyjskim.
W 1906 r. założył w Warszawie Chór Lachmana (potem: Harfa), którym kierował do 1963 r.
Pracował na polu propagandowo-oświatowym w czasie plebiscytu na Górnym Śląsku.
W niepodległej Polsce mieszkał w Warszawie. Muzyk, kompozytor, dyrygent i kierownik chórów m.in. Zjenoczenia Zw. Śpiewaczych (od 1932 r.). Dyrygował chórem Filharmonii Warszawskiej i Opery Warszawskiej. Występował (poza Polską) w Holandii, na Węgrzech, we Francji, na Łotwie i w Estonii.
Skomponował ponad 300 utworów m.in. mszę Gaude Polonia, pieśń Sztandary polskie na Kremlu, Elegię ku czci Wodza Naczelnego.
Zmarł 16 października 1963 r. w Warszawie i został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Parafialnym na Powązkach w Alei Zasłużonych.
Odznaczony orderem Polonia Restituta 4 kl., złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Niepodległości i rumuńskim orderem Korony Rumunii 4 kl., w PRL otrzymał order Odrodzenia Polski 4 kl. i złoty Krzyż Zasługi po raz drugi.
Posiadał honorowe obywatelstwo Płocka, jest patronem ulic w Płocku i Warszawie, tablice poświęcone jego pamięci znajdują się w Płocku na budynku przy pl. Obrońców Warszawy 1 i w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 140.
S. Łoza, Czy wiesz kto to jest?, Warszawa 1938; „Monitor Polski” nr 93/1937.