Urodził się 29 maja 1899 r. w Popielowie (obecnie część Rybnika). Syn Augustyna i Franciszki z Maroczków (Maroszków?).
Pracował jako górnik w kopalni „Anna” w Pszowie.
Organizator POW Górnego Śląska w Popielowie. Uczestnik trzech powstań śląskich. Podczas III powstania (1921 r.) dowodził komp. popielowsko-wodzisławską.
W niepodległej Polsce mieszkał w rodzinnej miejscowości. Pracował jako maszynista w kopalni „Rymer” w Niedobczycach.
Członek Zw. Powstańców Śląskich. Członek pierwszego zarządu koła w Popielowie (od marca 1924 r.). Członek Tow. Weteranów 1 pułku strzelców Bytomskich 75 pp w Rybniku.
Brał udział w kampanii 1939 r. Uczestniczył w obronie Śląska – w walkach pod Wyrami i Bieruniem Starym. Dostał się do niewoli niemieckiej, z której zbiegł. Ukrywał się w okolicach Krakowa, brał udział w działalności konspiracyjnej. Na początku 1940 r. usiłował przedostać się na Węgry, lecz został schwytany przez Niemców. Więziony w Ober Harz i w Goslar. Wywieziony do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen.
Tam zginął 3 października 1942 r.
Odznaczony Krzyżem Walecznych i Medalem Niepodległości.
Jest wymieniony na tablicy zamordowanych w obozach koncentracyjnych b. powstańców w kościele w Popielowie i na pomniku na tamtejszym cmentarzu.
J. Klisała, Martyrologium mieszkańców Ziemi Rybnickiej, Wodzisławia Śląskiego, Żor, Raciborza w latach 1939-1945 – słownik biograficzny, Bielsko-Biała 2006; E. Kulik, Dzieje Popielowa i Radziejowa dzielnic Rybnika, Rybnik 2013; „Monitor Polski” nr 64/1937; A. S[zefer], w: Encyklopedia powstań śląskich, Opole 1982.