Tomasz Borowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji

Tomasz Borowski – historyk, archeolog, pracownik Muzeum Historii Polski.

Urodził się 28 października 1987 roku w Warszawie. Ukończył Durham University na Wydziale Archeologii Średniowiecza. Otrzymał stypendium Arts and Humanities Research Council na University of Reading, gdzie w roku 2015 obronił doktorat „Rola religii w kształtowaniu tożsamości mieszkańców wielokulturowego miasta Famagusty, w królestwie Cypru w XIV wieku”. Był członkiem fundowanego przez Unię Europejską projektu badawczego „Ekologia krucjat”. Uczestniczył w licznych wykopaliskach, między innymi w Gruzji, Izraelu, Bułgarii, Łotwie, Estonii oraz na Sycylii. Jest autorem książki Miasta, zamki i klasztory państwa krzyżowego Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie nad Bałtykiem. Inflanty. oraz kilku artykułów, publikowanych między innymi. w czasopismach „Speculum” oraz „Material Religion”. Brał udział w licznych konferencjach naukowych w Polsce, Anglii, Włoszech, Węgrzech, Stanach Zjednoczonych, Szkocji, Walii, Izraelu oraz Libanie.

Od 2016 roku jest członkiem zespołu kuratorów odpowiedzialnych za przygotowanie wystawy stałej Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Interesuje się historią oraz kulturą pogranicza, ziem oraz królestw położonych na obrzeżach zachodniej Europy.

Brał udział w prodemokratycznych protestach w Kijowie (w tzw. pomarańczowej rewolucji) oraz w protestach przeciw wojnie w Czeczenii.